iOS 13 POD LUPOU!

Společnost Apple představila 3. června nejnovější verzi svého operačního systému iOS, iOS 13, na Celosvětové konferenci vývojářů 2019. Nový software opravuje chyby poslední verze systému iOS s dlouhým seznamem nových funkcí, které si dnes společně do podrobna představíme.

 

Co je nového?

 

Za prvé, iOS 13 bude rychlejší a efektivnější než kdy jindy. Doby aktualizací aplikací se výrazně zkrátí, stejně jako časy spuštění aplikací. I funkce Face ID se odemkne o 30% rychleji. K dispozici je nová možnost celosystémového tmavého režimu, která mění celkový vzhled operačního systému ze světlého na tmavý.

tmavy

 

 

Fotografie a Videa

 

Apple kompletně přepracoval aplikaci Fotografie a představil novou funkci, která prochází celou knihovnou a zobrazuje výběr nejvýznamnějších událostí. Inteligentní organizace fotografií a videí usnadňuje procházení a prožívání Vašich oblíbených vzpomínek.

Upravování obrázků je nyní snadnější díky vylepšeným nástrojům. Ty jsou v dolní části aplikace a po klepnutí na tlačítko Upravit jsou k dispozici praktická posuvná kolečka. Také můžete klepnout na každou úpravu, abyste viděli, jak vypadá fotografie před a po. Jsou vylepšené i editační nástroje pro vibrace, vyvážení bílé, ostrost, úroveň šumu a nový nástroj Viněta pro přidávání stínů na okraje obrázků. Se všemi těmito nástroji pro úpravy Vám iOS 13 nabízí mnohem více možností pro zdokonalení Vašich fotografií, aniž byste museli používat jiné aplikace.

Konečně se dočkáte i nových nástrojů pro úpravu videí, které byly doposud omezeny pouze na oříznutí. Můžete přidat filtry nebo u nich upravovat expozici, kontrast, sytost, jas a další. Stejně jako u fotografií, všechny provedené úpravy lze odstranit a kdykoli se vrátit k původnímu videu.

V aplikaci Fotoaparát můžete provádět úpravy osvětlení portrétu, pohybovat světlem blíže nebo dále v závislosti na vzhledu, který hledáte. K dispozici je nový světelný efekt High-Key Mono pro vytvoření monochromatického vzhledu.

fotky

 

Mapy

 

Aplikace Mapy nabízí širší pokrytí silnic, lepší data pro chodce, přesnější adresy a podrobnější informace o Zemi. Zajímavý je pohled Junction View, který má pomoci řidičům vyhnout se nebezpečným zatáčkám a směrovým chybám tak, že je navede do správného jízdního pruhu před odbočkou nebo vyvýšenou cestou. Vedení Siri je vylepšeno přirozenějším jazykem, takže například místo toho, aby řekla “za 300m odbočit vlevo,” řekne “odbočte vlevo na příštím semaforu.” Apple přidal do Map i informace o stavu letu. Zobrazí podrobnosti o letových terminálech i časech odletů.

Nová funkce Rozhledna je verze aplikace Google Street View společnosti Apple, která umožňuje zobrazit snímky města na úrovni ulic. 

mapy

 

FIND MY

 

Zbrusu nová aplikace Find My kombinuje předchozí aplikace Find My iPhone a Najít mé přátele, která usnadňuje vyhledání zařízení i přátel. Find My nabízí užitečnou funkci, která umožní najít ztracené zařízení i když nemá Wi-Fi. K tomu Apple používá informace o poloze dodané prostřednictvím signálů Bluetooth. Tato funkce používá šifrování typu end-to-end a z toho důvodu vyžaduje, abyste při hledání používali alespoň dvě zařízení Apple. Uvedený signál je vysílán jako veřejný klíč, který je při vyzvednutí přístroji jiných lidí zašifrován a odeslán zpět.

find my

 

Připomínky 

 

Připomínky mají aktualizovaný vzhled uspořádaný do čtyř částí: Dnes, Naplánováno, Vše a Označeno. S chytrými funkcemi je aplikace ještě užitečnější a konkurenceschopnější vůči podobným aplikacím. Připomínky jsou organizovány do různých seznamů s nastavitelnými barvami a ikonami. Je zde nový panel nástrojů, který umožňuje naplánovat konkrétní časy úkolů jako vyřídit připomenutí v autě, při příjezdu domů nebo na jiném místě.

pripominky

 

Mail

 

Vylepšení pro správu poštovní schránky zahrnuje novou volbu Blokovat odesílatele, kdy e-maily od konkrétní osoby budou nasměrovány přímo do koše. Předělané menu usnadňuje přesouvání zpráv do nevyžádané pošty, označování zpráv jako nepřečtených a další. Nad klávesnici byl přidán nový formátový pruh, který nabízí možnosti formátování, včetně nástroje pro skenování a přidávání fotografií nebo videí. Zahrnuty jsou i nástroje pro změny stylů písma, barvy a velikosti, přidávání seznamů s odrážkami, odsazení nebo změnu zarovnání.

mail

 

Zdraví

 

Aplikace Zdraví má zcela nový vzhled, který zjednodušuje dostupnost informací. Než aby zde bylo několik různých záložek, vše je rozděleno do dvou sekcí: Souhrn a Vyhledávání. Souhrn nabízí přehled o Vašem zdravotním stavu, údaje o pohybu a srdeční frekvenci od Apple Watch, minuty cvičení a dalších. Do Vyhledávání zkrátka zadáváte to, co hledáte. Všechna data lze zobrazit podle hodin, dne, týdne, měsíce nebo roku a můžete se také podívat na svůj denní průměr. Dalšími novinkami je monitorování hluku v okolí a hlasitosti sluchátek pro ochranu Vašeho sluchu a sledování cyklu pro ženy.

zdravi

 

 

 

Se systémem iOS 13 přichází spoustu dalších nových funkcí pro ostatní aplikace.

 

Ve Zprávách je nová funkce Profil, která Vám umožní sdílet Vaše jméno a fotografii s ostatními lidmi. Dále nespočet nových možností s Memoji spolu se třemi novými Animoji: chobotnicí, krávou a myší. Memoji samolepky budou zabudované i do klávesnice iOS, takže je můžete použít i v Mailu.

 

Mnohým udělá určitě velikou radost nová funkce pro AirPods, kdy je konečně možné sdílení zvuku. S Vaším blízkým tedy můžete sledovat film nebo poslouchat stejnou skladbu tak, že jednoduše k zařízení připojíte druhý pár AirPodů.

 

Také Siri se dočkala vylepšení! S novým hlasem zní mnohem přirozeněji a navrhuje novou funkci nahrání vlastních zkratek.

 

V systému iOS 13 mají uživatelé větší kontrolu nad tím, jak a kdy aplikace přistupují ke svým datům o poloze. K dispozici je zde nová možnost, která povolí aplikaci používat polohu osoby pouze jednou. Kdykoliv příště bude chtít použít data o poloze, musí se zeptat. Společnost Apple nyní odesílá oznámení, když aplikace používají data o poloze na pozadí. U sociálních médií můžete kontrolovat, zda při sdílení fotografie sdílíte i data o poloze.

 

Všechny ostatní nové funkce a užitečná vylepšení si budeme moci sami vyzkoušet na podzim 2019! My už se jich nemůžeme dočkat! A co vy? Těšíte se na praktické upgrady?