ČR se konečně dočká Apple Pay!

Mobilní platební a digitální peněženka od společnosti Apple Inc., která umožňuje provádět platby pomocí  zařízení, se konečně dostala i do České republiky. Spuštění je naplánováno na 19. února 2019.

Na terminálech českých obchodů se postupně začínají objevovat loga Apple Pay. Neznamená to ale, že tuto technologickou novinku bude moci využívat každý uživatel zařízení s nakousnutým jablkem. Apple, jako jediný výrobce zařízení na své vlastní platformě, má plnou kontrolu nad tím, která zařízení jeho službu budou podporovat. Co se týče smatphonů, s modelem starším než je iPhone SE, nezaplatíte. Jednoduše řečeno: všechny aktuálně prodávané iPhony službu podporují. Naopak hodinky Apple Watch jsou zahrnuté všechny. iPady podporují online platbu v aplikacích a na webu. V obchodě s takovým pádlem přeci nebudeme mávat. Nejdůležitější je ale ovšem účet u banky, která tento moderní způsob platby podporuje. Hned od začátku mají Apple Pay nabízet ty největší banky, mezi které patří kromě dalších Česká Spořitelna nebo Komerční banka. Ostatní by se měly přidat v průběhu prvního pololetí.

Jak na platbu? Zatímco u platební bezkontakní karty nás zajímalo, jestli je kreditní, debetní, Visa nebo MasterCard, nyní přichází do hry patřičná služba nebo aplikace, která placení zajišťuje a hlavně ochrání osobní údaje a bezpečnostní prvky karty. Totiž i u mobilní platby budeme plastovou kartu potřebovat. Potom, co ji banka fyzicky vydá, si ji ve virtualizované podobě uložíme do platební služby v mobilu. Princip fungování už je pak jednoduchý. Stačí přiložit telefon, případně hodinky k terminálu a “pípnout”. 

O tom, zdali bude mít tato novinka úspěch, můžeme zatím pouze spekulovat. Nicméně kdo by se chtěl vyhnout další dimenzi pohodlnějšího a rychlejšího placení? Společnost doufá a věří, že se jí opět podaří usnadnit každodenní život díky jednomu z jejích dalších technologických pokroků.