 WWDC 2019: Oznámení budoucích softwarů

Na Apple Celosvětové konferenci vývojářů 2019 (The Apple Worldwide Developers Conference 2019), jedné z největších událostí v kalendáři společnosti Apple, oznámila společnost pět hlavních aktualizací operačního systému - iOS 13, iPadOS, macOS Catalina, watchOS 6 a tvOS 13. Přinášíme pro Vás všechny detaily!

 

iOS 13

Nový operační systém pro iPhone, iPad nebo iPod touch přináší v první řadě zvýšení výkonu. Uživatelé mohou očekávat až o 30% rychlejší odemknutí Face ID, stejně jako spuštění aplikací. 

 

Jste připraveni vypnout světla pomocí Dark Mode? Tmavý režim umožní změnu barev jasně bílé a světle šedé na černou a tmavě šedou ve všech podporovaných aplikacích. Funkce bude užitečná například při používání iPhonu za tmy, kdy se chcete vyhnout jasně bílým odstínům. Zároveň to může prodloužit životnost baterie OLED-vybavených iPhonů, tedy od iPhone X a novějších. Zapnutí režimu lze provést v Control Center, nebo se dá nastavit automaticky tak, aby se zapnul večer v určitou hodinu, ostatně jako bylo doposud možné s Night Shift. Dále bude výchozí klávesnice zahrnovat technologii swipe-to-type, populární způsob, jak sklouznout prstem přes klávesnici a vytvořit slova. 

 

Co se týče aplikací, Připomínky budou představovat největší upgrade. Lépe zorganizované, se zkratkami, barevně označenými tlačítky pro kategorie Dnes, Plánované, Všechny a Označené, nabídnou lepší přehled o všech úlohách. Speciálně v této aplikaci, klávesnice bude mít špičkovou lištu rychlých nástrojů, která funguje jako zkratka pro snadné přidání nových připomínek. Kromě toho bude od základů přestavěná aplikace Mapy, která nabídne podrobnější a realističtější detaily silnic, pláží, parků a budov. Města budeme moci prozkoumat s 3D 360-stupňovým zážitkem.

 

 

iPadOS

iPady mají nyní svůj vlastní operační systém, založený na systému iOS 13, postaveným na stejné sadě základních funkcí, včetně tmavého režimu Dark Mode. 

 

Nově rozdělená obrazovka podporuje více otevřených oken ze stejné aplikace, což například umožňuje číst jednu poznámku při upravování jiné. Velké změny si všimneme i na domovské obrazovce, kde bude mřížka ikon aplikací těsnější. Díky takto přizpůsobené obrazovce zde můžeme zobrazit widgety, které normálně vidíme při přejetím z levé strany.

 

Fanoušci externího skladování se mohou zaradovat! iPadOS umožní připojení USB disku nebo čtečky SD karet. V aplikaci Soubory budeme moci snadno spravovat data mezi interním úložištěm iPadu a externím diskem. Pro fotografy je to také dobrá zpráva, protože bude podporované i připojení fotoaparátu a importování fotek přímo do aplikací pro úpravy.

Prohlížeč Safari získá vestavěného Správce stahování, který bude organizovat stahování souborů. Dále vylepšenou správu karet a 30 nových klávesových zkratek.

 

 

MacOS Catalina - oficiální název pro MacOS 10.15

Sbohem iTunes! Konec aplikace iTunes, z jejíhož popela vzejdou nové aplikace pro MacOS: Apple Music, Apple TV a Apple Podcasts - rozšířené verze těch, které se objevují na iOS. Apple Music umožní přístup ke všem knihovnám hudby, bez ohledu na to, kde byly stažené. Apple TV bude obsahovat více než 100 000 filmů a televizních pořadů iTunes. Nová verze aplikace Apple Podcasts přináší rozšířené funkce vyhledávání.

 

Nejzajímavější aktualizací je schopnost rozšíření displeje Macu na bezdrátově připojený iPad. Tento připojený iPad může být také použit jako grafický tablet pro kreslení. 

 

 

watchOS 6

Audioknihy už jsou na Apple Watch taky, takže je budeme moci poslouchat na dlouhých cestách! Nejzajímavější z nových aplikací je aplikace Noise, neboli Hluk, která je navržená tak, aby chránila náš sluch. Pomáhá uživatelům porozumět hladinám zvuku v prostředích, jako jsou koncerty a sportovní události, které by mohly sluch negativně ovlivnit. Jakmile zaznamená nadměrnou hladinu hluku, oznámí to. Nová funkce nazvaná Trendy aktivity bude sbírat data v průběhu času a používat je k tomu, aby ukázala, zda se zlepšujeme. V závislosti na tom nás povzbudí, nebo odhalí tipy, jak se zlepšit.

 

tvOS 13

Nejdůležitější aktualizací je nová domovská obrazovka, která nabídne doporučení filmů a seriálů pro každého v rodině. Každý uživatel tedy bude potřebovat vlastní profil, díky kterému bude po přihlášení přizpůsobena nabídka. Hráči na Apple TV budou mít radost, protože operační systém bude podporovat gamepady Xbox One a PS4 DualShock 4. Další novinkou je také schopnost vidět texty písní na Apple Music během poslechu a kromě toho i další doporučení skladeb na základě oblíbených přehrávaných žánrů.

 

Apple celosvětová konference vývojářů samozřejmě není jen o operačních systémech, ale i o produktech. O těch Vás budeme informovat zase příště!